Síla zvyku? (Fejeton)

23. prosince 2017 v 17:45 | S. K. |  HOLIÁŘ
Síla zvyku?
Fejeton

Pozor! Autor článku je pravověrný ateista.

Nedávno jsem s kamarádem navštívil stejnojmenné představení brněnského HaDivadla, po kterém následovala oficiální (v divadle) i neoficiální ("Kavárna" Švanda) debata s dramaturgem, autorkou hudby a některými herci nad jejím obsahem a hlubokým dopadem na mě samotného. Neočekával jsem však, že podobné pocity konečně rozkryji i u mnou nepříliš oblíbených Vánoc (nebojte, konec tohohle typicky klínovsko-pesimistického fejetonu bude střízlivě neutrální až lehce optimistický, čestně!), obecně absurdní drama těchto tzv. svátků.

Díval jsem se včera (22. 12. 2017) zrovna na mou matku (nevím, proč většině lidí takové oslovení ženy, která Vás porodí připadá chladné a cizí, pro mě je to normální oslovení), jak dozdobuje poslední části malého zeleného (živého? když je zaříznut jako to prase, vlastně teda kapr, filé, kuřecí řízek z kaufbertu...) stromku a spatřil i čerstvě nainstalovaný betlém. Zeptal jsem se jí, proč vlastně Vánoce slaví, a hlavně: "Proč tam dáváš ten betlém, to pro tebe něco znamená?" Odpovědí mi bylo zhruba toto: "Nevím..., u nás se to tak vždycky dělalo, je to takový zvyk..., nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlela..., nějak to k tomu patří, tak to tak dělám, vždycky jsme ho doma měli..."

Možná se tato odpověď nezdá natolik zajímavá, aby stálo za zmínku o tom táááákhle sáááálodlouze tlachat. Zajímavější je ovšem to, že moje matka pochází z "ortodoxní" komunistické rodiny (z níž si, chvalme muhadbudhkrišnthorarea!, nic moc neodnesla), která všechny podobné "upomínkové předměty" v plné míře aplikuje. Moje babička i děda nikdy nepřevlekli kabáty a nikdy nezměnili názor na "kostelníky", ke kterým (jak jste již jistě uhádli) nechovají moc náklonnosti.

A tak i zítra budou mít mí prarodiče i rodiče pod stromkem jesličky, na stole kapra a puštěné koledy stejně, jako měli za jekéhokoli režimu.

Summa: Dělejme proto věci s rozumem a ne jen proto, že se "to tak dělá", že je jako malí i velcí vidíme všude a často kolem, a že je jen nekriticky přijímáme. Ušetří nám to spoustu vysvětlování a trapnosti (při ctění prázdných pojmů a symbolů, které pro nás, komunisty a nevěřící nic neznamenají.) Zvláště pak tehdy, pokud se jedná o tisícileté pověry, zvyky a tradice.

PS: Přeji Vám, věřícím, Šťastné a veselé Vánoce, oslavy narození (vtělení) křesťanského bohočlověka Ježíše Krista! Ostatním pak vlastně nevím, co…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama