Podzimov je malá hra na pravdu, říká o své nové básnické sbírce Jakub Strouhal

5. listopadu 2017 v 13:28 | liv |  HOLIÁŘ
Jednou se mi zdálo, že jdu v pohřebním průvodu svého bratra. Ten smutek byl tak velký, že ještě v tom snu jsem napsal báseň za pochodu.
Tak básník Jakub Strouhal odpověděl na dotaz Holia, jaké místo, kde psal, považuje za nejzvláštnější. Mladý autor, jenž se divákům a posluchačům představil na jednom z minulých HAČTE!, nedávno vydal svou premiérovou sbírku nazvanou Podzimov. Do řádků se vnořil na autorském čtení, po němž publikum vstalo a odměnilo ho dlouhotrvajícím potleskem.

"Byl to nejkrásnější večer v životě. Tím sebeodhalením jsem, myslím, dovolil všem přítomným, aby se na chvíli doopravdy otevřeli. Seděli jsme pak všichni naproti sobě úplně nazí a mohli ten okamžik prožít. Ale zjistil jsem, že se bojím potlesku."

Podzimov vznikal dlouho. Od prvních veršů až po otevření knihy uplynulo deset let. Její náklad není nijak vysoký, pořídit ji ale lze v internetovém knihkupectví Kosmas. "Je to taková malá hra na pravdu. Anotace říká, že bez sentimentu a uplačtěnosti zvu čtenáře do intimního prostoru, kde jedině se lze podělit o vše: létání s větroněm i rány do hlavy. Kdo si na tu knihu troufne, dostane vše. Ale bude to něžné i kruté zároveň."

Když měl Jakub hotový rukopis, napsal vítězce ceny Magnesia Litera Kateřině Rudčenkové. Chtěl znát její názor. A taky chtěl vědět, co dál. Poradila mu, ať básně nejdříve pošle do literárních časopisů, díky čemuž zvýší své šance na vydání celé sbírky.

"Asi rok trvalo, než jsem dostal reakce z redakcí a než tam básně vyšly. Následně jsem rozeslal rukopis několika nakladatelům a Petr Štengl o něj projevil zájem," vypráví Jakub.

Jaká témata v Podzimov převažují? Tím největším pro autora bylo zkoumání rozdílu mezi skutečností a literaturou. Knihu ještě doplnil úryvky z vlastního života. Dopisy či maily.

"Obsah navíc občas pomocí internetových odkazů ilustruju krátkými filmy. Chtěl jsem tak setřít rozdíl mezi autorem a hlavní postavou, aby byl její osud co nejpůsobivější."

Psaní se věnuje asi hodinu denně. Jinak chodí po městě nebo sedí v práci, kde se mu - jak říká - verše tlačí do čela a nezmizí, dokud je nedostane na papír. Na ten hodlá napsat i román, což označuje za svůj sen.

A kdy se svoji sbírkou dorazí za čtenáři do Hodonína? "Třeba se to povede na dalším HAČTE."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 5. listopadu 2017 v 16:06 | Reagovat

Opravdu zvláštní napsat ve snu báseň :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama