Od bomb k podzimu. Deváté HAČTE! nabídne multižánrový program

16. října 2017 v 17:42 | holio |  HOLIÁŘ
Ve znamení premiér a návratů se ponese devátá kapitola HAČTE!, čili hodonínského autorského čtení. Uskuteční se právě v Hodoníně ve vinárně U Houslí v sobotu osmadvacátého října. Začátek je v sedm hodin večer.


Nově zformovaná hudebně-literární skupina Hylland Sklld nabídne prostřednictvím scénického čtení novinku vycházející z povídky člena skupiny Lukáše Ivánka.

"Základem je prolnutí mnohdy povrchní současnosti s tragickým dnem, kdy Hodonín zasypaly bomby. Věřím, že poutavou formou představíme silný příběh postavený na skutečných událostech a skutečných osudech," říká Ivánek, jenž povídku pojmenoval Archivářka.

Hylland Sklld v díle spojil literaturu, divadlo, hudbu a promítání dobových snímků umocňujících atmosféru příběhu. Autorsky i dramaturgicky se na výsledku podílel rovněž básník, prozaik a hudebník vystupující pod pseudonymem Stanislav Klín.

"Proč by se lidé měli přijít na tuhle hru podívat? Nevím o žádné takové, která by v Hodoníně ukazovala jeho historii a zároveň měla svůj vlastní příběh. Je to historie podaná úplně jinak než z ,mrtvých' fotografií, či popisů v muzeu, nebo v kterémkoli článku," vypráví Klín.

Ten je přesvědčený, že spousta lidí o tísnivých okamžicích z druhé světové války vůbec netuší. "Většinou se jedná o mladší generace, které to nezajímá, nebo se s tím prostě nesetkaly. Znám i starší lidi, kteří o bombardování ví, ale vlastně nemají představu, proč byl vůbec Hodonín bombardován," líčí Klín.

Po premiéře by Hylland Sklld Archivářku rád zahrál také na dalších místech. Třeba ve školách, kavárnách či knihovnách.

Novou tváří HAČTE! se stane básnířka Eliška Cetkovská. A návrat hlásí básníci Jiří Hubáček z Ratíškovic a Michal Oliva z Lužic. Vystoupí také performer Petr Vaculovič a hodonínská Čtemesféra.

"Přečtu svůj nejnovější kšaft - teorii všeho, co zbývá. Sestává se z vysvětlení, proč se spíše permanentně tvoříme, než bychom se pouze trapně děli. S mým violovým hraním se tentokrát můžete těšit na virtuální symfonický orchestr v pozadí, melodie to budou teskné a zadumané, jako sám podzim," vzkazuje divákům a posluchačům Petr Vaculovič.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama