Abeceda zvířátek Jarmily Moosové byla původně pokusem o společnou knihu

3. července 2017 v 17:45 | liv |  HOLIÁŘ
Novou knihu věnovanou dětem má na svém kontě básnířka a textařka Jarmila Moosová z Hodonína. Pojmenovala ji Abeceda zvířatek. Její součástí jsou také omalovánky. Kniha, jejíž křest se uskuteční na mezinárodním literárním festivalu, je výsledkem několikaleté práce.

(Jarmila Moosová)


Proč jsi se rozhodla udělat knihu pro děti?
Existuje takové známé rčení, že ve svém domě či vlasti nikdo není prorokem. Má to cosi do sebe. Moje děti, krev mé krve, nikdy nebyly u vytržení, že právě jejich maminka je jednou z těch, kdo píší. Kdo ví, zda to vůbec kdy ocení. Pro ně jsem byla a měla zůstat především matkou na plný úvazek. Ale když máš v sobě to silné pnutí psát, musíš ze svojí pozornosti i času vůči svým dětem odkrojit. Odtud vznikla moje potřeba jim tento nedostatek alespoň částečně vynahradit tvorbou pro děti. Tak vznikla první knížka Tetinčina malá pětka, což je letní prozaický příběh pro děti s omalovánkou. Po ní následovala veršovaná bilingvistická knížka Tančí víla tanyny s poetickým překladem slovenské básnířky Zdenky Lacikové. Mám za to, že po dokončení čtvrté knížky, na které právě pracuji, budu mít vůči svým dětem splněno.

Jak vůbec nápad vznikl?
Úplně přesně už to nevím, ale konkrétně Abeceda zvířátek byla vlastně jakýmsi pokusem o společnou knížku s pardubickým básníkem Stanislavem Olivou. Nakonec se ukázalo, že nejlepším řešením bude z nastřádaných básní udělat knížky dvě, každý svou vlastní. Jeho kniha V krátkých řádkách o zvířátkách už pár let zdobí moji knihovničku, ta moje vázla na obrázcích, částečně pak na mém zájmu o jiné činnosti, takže se dostala ke čtenářům až dnes.

V jakém nákladu kniha vznikla?
Svoji první knihu jsem vydala u vydavatelství Nová Forma, s.r.o. Romana Horáka, který můj rukopis k vydání přijal. Od té doby jsem, díky spokojenosti při spolupráci, zůstala tomuto nakladatelství věrná. Jeho technologie umožňují vydání velmi nízkého počtu knih, které současně, je-li uzavřená smlouva, nabízí jeho e-shop. Pro mě je tak finanční zátěž v řádu stovek korun daleko přijatelnější (a vlastně jediná schůdná), než vydání knihy v řádu několika desítek či dokonce set tisíc korun.

Kde je k dostání?
U mě. Pro e-shop jsme prozatím smlouvu neuzavřeli, jelikož jsem upřednostnila knihu pro dospělé (Quodlibet), která vyšla současně se zvířátky a záleží mi na její distribuci v tuto chvíli trochu víc. Je to zase o volných financích. Opatření kódem ISBN obnáší zvýšení ceny o několik set korun. Zvířátka musejí počkat.

Bude křest?
Jelikož se kreseb v této knížce ujala moje letitá kamarádka Jarmila Maršálová, se kterou se za pár týdnů uvidíme na našem Letním mezinárodním poetickém festivalu Po stranách Moravy, tentokrát na slovenské straně (Smrdáky), plánuji malý křest právě tam.

Má se do knihy malovat? Ptám se samozřejmě kvůli omalovánkám, které jsou její součástí.
Já jsem odmalička náruživě kreslila, počmárala jsem, co se dalo, nezastavila jsem se ani před maminčiným kuchyňským ubrusem z PVC, ani před nevybarvenými obrázky v našich pohádkových knížkách, které opečovávala jako klenot v knihovničce za sklem. Právě proto, aby dětští čtenáři se stejnou vášní nebyli fackovaní jako kdysi já, dala jsem jim regulérní možnost si knížku vybarvit.

Jak dlouho jsi na tom pracovala?
Od napsání k vydání, jak je zřejmé z již řečeného, pár dlouhých let. Z hlediska napsání básní už fakt nevím. To je určitě daleko kratší doba.

A co chystáš dále?
Jak už jsem zmínila, že pro děti chystám čtvrtou knížku, je opět veršovaná a týká se toho, co všechno mohou děti v lese najít a vidět. Samozřejmě je to jen zlomek všeho, nicméně nejde o encyklopedii. Pro dospělé chystám vydání erotické poezie, inspirované ostravským básníkem Dittmarem Chmelařem, která už má rovněž svoji mnohaletou historii, tak snad se mi ji konečně podaří zkompletovat podle svých představ. Chystám vydání druhého dílu sborníku písňových textů Múzy Moosy II., no a také si chci splnit svůj dávný záměr vydat knižně sérii rozhovorů, které jsem zplodila v rámci svojí redaktorské práce pro internetový magazín Pozitivninoviny.cz Průběžně píšu písňové texty, poslední vznikl před malou chvílí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama