Červenobílá elementární částice Portnoyova komplexu

16. dubna 2017 v 11:35 | S. K. |  KNIŽNÍ TIPY
Dorota Maslowská
Červená a bílá
Odeon

Drsná, vulgární a syrová, přesto zvláštně poetická životní výpověď sympatického antihrdiny Silnýho, polského adolescentního feťáka, ve víru "Polsko-Ruské války", několika dívek jemu podobných, hospod a barů, na pozadí městské subkultury konce devadesátých let, představované mladými lidmi ve značkových teplákových soupravách hojně využívajících veškerých dostupných drog, alkoholu a cigaret. Tak by vypadala zřejmě obecná charakteristika knihy napsané vynikající autorkou již na střední škole. V jedinečné stylizaci jazyka a jeho umělém ohýbání a skvělým citem pro detail, čišící vztekem jedné polské generace, můžeme poznat inspiraci příběhy Irwina Welshe, či podobnost s naším Janem Pelcem.

Michel Houellebecq
Elementární částice
Garamond

Dva nevlastní bratři, kteří nemají, kromě alternativně smýšlející matky, vyrůstající na pozadí revolučních šedesátých a sedmdesátých let, kterou ani jeden z nich příliš za svou matku nepovažuje, nic společného. Dvě dějové linky, které se potkají vždy jen na krátkou dobu, prozrazující však osobní bezmoc ve světě svobody západního světa. První z bratrů - biochemik, objevující důležité prvky v DNA a starší, sexuálně neuspokojený, oba bloudící ve vlastním životě, stárnoucí a pomalu si uvědomující svoji zbytečnost a přicházející stáří. První toužící po naplnění, druhý po lásce. Děj stručně označen jako popis krize středního věku a s ní i krize západní společnosti, zajímavě prokládají detailní analýzy chování a principů ze zvířecí i rostlinné říše, které ukazují i důvody pro rozhodování jednotlivých hrdinů v konkrétních situacích. Zajímavě pojatý příběh bezobsažné individuální prázdnoty ve dvou životech, končící zcela fatálně a překvapivě fantasticky.
Philip Roth
Portnoyův komplex
Mladá fronta

Nekonvenční příběh sexuálního židovského štvance Alexe Portnoye, trpícího zvrácenými sexuálními představami a tužbami, zpovídajícího se zcela bez obalu v psychoanalytické kanceláři ze všech svých problémů a imaginací. Jeho zábavný a čtivý příběh je silně poznamenán i nesnadným poutem k rodičům, od kterých se zároveň snaží odpoutat a které zároveň hluboce miluje. Zvlášť silně je zde popsán vztah vůči vlastní matce, která jej až příliš ochraňuje, což je ostatně jedním z důvodů, proč Alex touží po zcela jiném světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama