Soudružka nás obvinila z maření demokratických voleb jakýmsi hrozným bigbeatem

19. března 2017 v 18:29 | liv |  HOLIÁŘ
Vybočuje. Hudebník a básník Petr Vaculovič se naposledy představil v knihovně na Dnu poezie i osmé kapitole Hodonínského autorského čtení HAČTE! Zaujal hrou na violu i takzvaným fyzickým básnictvím, mezi jehož nejznámější průkopníky patří těžko přehlédnutelný Petr Váša. Petr Vaculovič navíc není pouze autorem, ale také pořadatelem žánrové rozmanitého festivalu SoulFly.

(Petr Vaculovič - foto: Jarmila Synková)Čím tě fyzické básnictví oslovilo?
Fyzickému básnictví se nevěnuji, na HAČTE! to byla okamžitá reakce na situaci. V daném oboru je sir Petr Váša nepřekonatelný.

Jde v tvém případě o improvizaci, nebo máš vystoupení připravená?
Vystoupení na autorských čteních a na vernisážích výstav si nepřipravuji, ochudil bych přítomné i sebe o možnost bezprostřední reakce na přečtené, nebo viděné - přestože moje hraní pak není bez občasného zaváhání. Vždycky mně ale hnětla praxe v potu tváře připravovaných "hudebních vložek", které se uskutečňují často bez jakékoli provázanosti s okolní výtvarnou/literární akcí a člověk se pak nediví, že lidi zívají a vnímají to spíš jako nutné zlo, které jen prodlužuje dobu, než budou chlebíčky a chlast.

Předvádíš takhle i své psané básně? Jak často se setkáváš s tím, že vystoupení zůstane nepochopeno? Že divák vůbec netuší, na co se vlastně dívá?
Své básně předvádím různě, ale nejraději jsem, když jsou čteny čtenářem, nerecitují se, ani jinak neprovádějí. S písňovými texty je to jinak - těm nejvíc sluší koncertní provedení, což se k mé velké radosti zhusta děje. Obzvláště jsem rád, pokud se toho chopí mí blízcí bratři a sestry rockeři a obzvláště pak metalisté.
Pochopení, případně nepochopení posluchačem toho, co čtu, nechávám na posluchači a do jeho výsostného práva pochopit, či nepochopit cokoli nezasahuji. Divák, který nechápe, má přece možnost odejít a pokud neodejde, pak asi problém nebude tak úplně ve mně. Píše - li však někdo něco srovnatelného, nebo lepšího, než já, zamyslím se nad jeho odchodem. Skvělou zpětnou vazbu mám ve své ženě Daniele. Pokud o něčem, co napíšu, začne ona pochybovat, většinou začnu přepisovat, někdy i úplně zahodím a začnu znova...

Kdy jsi s tím začal?
S literaturou jsem začal v roce 1989. To, co ode mě asi stojí celkem za to číst, je staré maximálně deset let. Měl jsem velmi dlouhé tříbící období.

Svůj um jsi představil na posledním Hodonínském autorském čtení HAČTE!, které jsi tam veřejně pochválil. Čím tě zaujalo?
HAČTE! mně zaujalo již od začátku nejen tím, že funguje zcela bez jakékoli podpory oficiálních kulturních struktur (což většinou mnoho napoví), ale i skutečně profesionálním přístupem ke všemu - od webu až po skvěle připravená autorská čtení, citlivý hudební doprovod, profesionálně dělané doprovodné projekty. Není divu, že HAČTE! dokáže své okolí zaujmout něčím tak úzkoprofilovým, jako je čtená poezie a próza. Děláte to dobře, sakra dobře.

Na přelomu dubna a května pořádáš žánrově pestrý festival SoulFly. Jestli se nepletu, půjde o šestý ročník. Co bylo prvotním impulsem k jeho vzniku?
SoulFly vznikl nejprve jako reakce na někdejší snahu jistých pracovníků města podpořit v Hodoníně alternativní kulturu (před volbami 2010). V okamžiku, kdy jsme seznali, že do značné míry šlo o předvolební vějičku, která zase skončí jen podporou de facto komerčních projektů, nedalo nám to. Spojili jsme se nejdříve s vedením klubu Pohoda, kde proběhly první dva ročníky našeho týdenního festivalu.

A pak?
Poté došlo na Pohodě k festivalové orchestrální zkoušce s metalovou kapelou (plánované půl roku dopředu) zatímco v sousední cimře probíhaly předčasné volby (ohlášené dva měsíce předem) které jsme svou zkouškou údajně rušili (zvláště pak byli rušeni přítomní členové komise z KSČM), takže věc měla nepříjemnou dohru za účasti městské policie. Byli jsme dokonce jednou soudružkou obviněni z maření demokratických voleb jakýmsi hrozným bigbítem, což bylo obzvláště pikantní...a koncert samotný pak pochopitelně nedopadl úplně dobře. I když jsme na Pohodě díky jejímu vedení měli velkou podporu, usoudili jsme, že bude lépe pro naši diverzně subkulturní činnost najít jiné hnízdo. Zahnízdili jsme v Husově sboru Církve československé husitské v Hodoníně na Dvořákově dvě, která nám poskytla pohádkové podmínky k rozvoji...a zůstali jsme tam podnes.

Na co pozveš letos?
Na letošní šestý ročník našeho festivalu jste všichni zváni, koná se jako každoročně od čarodek až do osvobození naší vlasti Rudou a jinými armádami, letos celkem 23 akcí, v drtivé většině premiéry. Ofišl web festivalu je www.soulfly2017.webnode.cz. Lidé, čtěte!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama