Moje hra? Je to takový Klínovský nostalgickomelancholický punk

7. listopadu 2016 v 17:33 | liv |  HOLIÁŘ
Hodonínsko-brněnský básník a prozaik píšící pod pseudonymem Stanislav Klín si odskočil od dlouhodobě rozepsaného románu a pod rukama mu vznikla divadelní hra. Jmenuje se…, ano Divadelní hra. "Je to jednak matoucí a jednak se mi to zdálo příznačné," říká autor. Ukázku lze najít na stránkách Holia v sekci autorské texty.

(Marián Kadlčík jako Stanislav Klín, foto: HAČTE!)Co dalo impuls k sepsání?
Vlastně to byla pauza ve psaní románu, no a nakonec ta pauza trvala měsíc a půl.

Když řeknu, že jde o dílo na rozhraní komedie a absurdního dramatu, trefím se?
Komedii v tom nevidím, spíše jsou některé scény koncipovány jako ironie, jinak s tím, že je to absurdní drama bych souhlasil víc.

Kdybys to měl shrnout do několika vět, o čem to je?
Uff (takové to citoslovce zoufalého odevzdaného fouknutí), to je pro mě vždycky nejtěžší otázka a ještě horší je na to odpovídat. No, je to asi o rebelii vůči životu, sociálním strukturám, lásce a všemu "normálnímu, co se od spokojeného života očekává", která se paradoxně projevuje mrtvolnou apatií, a častou samomluvou, no a tím pádem také o vztazích, na které pak takový člověk zákonitě naráží, vztah ke své bývalé přítelkyni, ke svému jedinému příteli, exekutorovi a nakonec i k neznámým lidem někde v hospodě na periferii, pak ale také o tom, jak výše jmenovaní vedou své vlastní životy a jak na ten "rebelský" sami reagují. Zkráceně: Je to takový Klínovský nostalgickomelancholický punk.

Jak dlouho jsi na tom pracoval?
Jak jsem již avizoval asi měsíc a půl, docela se to sypalo. (A ještě pořád se mi to líbí, což je u mně zázrak, no i když se na to teď dívám... možná některý ty dlouhý pasáže samomluvy by stačilo trochu okleštit..., takže je to už hotové? No asi jo…)

Naznačíš, co s tím zamýšlíš?
Byl bych rád, kdyby se ty hry hrály, jako každý autor. Ale taky bych to rád spolurežíroval (Spíš do toho tak dlouho kecal, až by mě vyhodili, nebo bych to musel dělat sám... Ale to by asi dopadlo dost brutálně...). Taky si myslím, že se možná nějaká její ukázka objeví na dalším HAČTE! Ale to není první hra, kterou bych rád viděl sehranou. Ta první se jmenuje Dobří lidé.

Nemám to před sebou, ale divadelní hra má jméno Divadelní hra?
Přesně tak. Měl jsem docela problémy najít tomu název, což většinou nemívám, no a pak mě napadlo tohle. Je to jednak matoucí (což já rád) a jednak se mi to zdálo příznačné. Jak se hovoří v psychologii: hrajeme určité sociální role, tak proč by pak divadelní hra, pojednávající o životě, ve kterém takto hrajeme nebyla Divadelní hra? (kýčovité, ale je to tak)

Na čem pracuješ nyní?
Teď jsem se vrátil zpět k tomu románu, od kterého jsem si dával pauzu. Ten román píšu s dlouhými přestávkami již šest let, a chtěl bych jej konečně dokončit. Ten už název má, jmenuje se: Na cestě dům, příběh teprve vzniká, takže ti neodpovím: O čem je?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama