I pro jednoho posluchače stojí za to investovat čas, říká poetka a pořadatelka literárních setkání

7. října 2016 v 15:26 | liv |  HOLIÁŘ
Často nízký zájem návštěvníků vzbuzují literární setkání či autorská čtení konaná v Hodoníně i okolí. Řadu z nich organizuje či spolupořádá básnířka Jarmila Moosová, jež moderovala například Poetický večer konaný v hodonínské knihovně. "Jsem vděčná za každého vzácného příznivce," říká v rozhovoru.Proč se nedaří přitáhnout více diváků/posluchačů?
Odpovím slovy amerického dramatika Tennesseeho Williamse, která se mi před mnoha lety zahnízdila v srdci a jsou nejenom mottem akcí, které organizuji, ale i mým vnitřním pochopením, proč tomu tak je: "Je těžké vytáhnout z básní nějaké zprávy, přesto však lidé každodenně bídně umírají z nedostatku toho, co by v básních našli." A když k tomu přičteme, jaké procento všech lidí je vůbec schopno to TO v básních nalézat, tak je to vlastně jasné. Bohužel.

Nemůže být jejich nízký počet pro některé vystupující demotivující?
Může. Ale jsem přesvědčená, že to souvisí buď s nedostatečnou zralostí anebo egem. Pro mě platí, že i pro jednoho čtenáře/posluchače stojí za to investovat můj čas. Vždyť přece on mi dává svůj. A přátelé literáti, kteří se našich společných akcí účastní, to vnímají stejně. Nakonec jde i o setkání nás samotných. Takové chvilky jsou pak více intimní a obohacují nás vzájemně.

Kdo cíleně hledá, informace o literárních událostech najde. Není ale potřeba jít lidem více naproti?
Otázka už obsahuje odpověď (úsměv). Mám za to, že informace lidé mají a míra jejich zájmu je pak už jen na nich. Nemyslím si, že je pro nás tvůrce účinné či žádoucí jít lidem víc vstříc. Jak? Nahánět či podbízet? Proč? Svůj k svému cestu najde, v tom nám usilovně pomáhá Vesmír. Také se nepídím, kde mají k prodeji kysané zelí, dokud mám chuť na jahodový kompot.

Jaký vztah mají vlastně lidé v Hodoníně ke knihám a literatuře vůbec?
To vědí pracovníci knihoven a knihkupectví. Ze svého hlediska mohu říct, že konkrétně o nás (naše literární kluby) nevelký. Nejsme populističtí, ani nepřicházíme s ničím objevným. Přesto - či právě proto - jsme vděční za každého vzácného příznivce.

Jen do knihovny chodí nepřeberné množství lidí, je cestou oslovení a upoutání této skupiny?
Právě tato skupina má informace takříkajíc z první ruky, jelikož je organizuje knihovna ve spolupráci s námi, anebo my ve spolupráci s knihovnou. A mohla bych znova opakovat, co už jsem řekla (úsměv).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama