Když teče krev. Hodonínští milují příběhy od Nesbøho či Olsena

27. srpna 2016 v 12:48 | liv |  HOLIÁŘ
Neumí to všichni, ale ti nadanější (nebo pracovitější?) zvedají lidem chlupy na rukou. Autoři detektivních příběhů - mnohdy s nádechem thrilleru - patří v Hodoníně a blízkém okolí k těm dlouhodobě nejvyhledávanějším. Důkazem budiž prodeje v knihkupectvích nebo statistky výpůjček v knihovně.

(Jussi Adler Olsen, foto: wikipedia)

"Detektivky jsou na druhé příčce, hned za romány pro ženy," říká zaměstnankyně knihovny Bohdana Kuzmová Křepinská.

Jména, po kterých lidé sahají nejčastěji, jsou předvídatelná. Stieg Larsson. Jo Nesbø. Jussi Adler Olsen. Nebo třeba Čech Vlastimil Vondruška a jeho příběhy z před mnoha století.
"Momentálně nejvíce půjčované krimi romány za první pololetí 2016 v Městské knihovně Hodonín jsou David Lagercrantz: Dívka v pavoučí síti, Jo Nesbø,: Půlnoční slunce a Stieg Larsson: Milénium," vyjmenovala knihovnice.

Zdaleka ne všichni ale v Hodoníně a blízkém okolí volí úzký okruh spisovatelů. Například Věroslavu Osičkovou z Mikulčic dostala klasika z pod pera Agathy Christie. "Její detektivky mají náboj, inteligenci a čtenář opravdu nikdy neuhodne, kdo je vlastně viníkem. A když už, tak je potřeba se nad příběhem dost zamýšlet," tvrdí Osičková.

Kromě Christie ji upoutali také Lars Kepler nebo už zmíněná dvojice Nesbø - Larsson. "Mám ráda i detektivky, v nichž je hlavní hrdinkou žena, příběh získává úplně jiný nádech. Jednou takovou je spisovatelka Tess Gerritsen, jejíž knihy jsou inspiorací pro seriál Rizzoli and Isles," dodává čtenářka z Mikulčic.

Knihovnice Kuzmová Křepinská vysvětluje oblibu autorů detektivek jejich profesionálním přístupem a propracovaností příběhů. "Velkou roli v tvorbě zmiňovaných autorů hrají vlastní životní zkušenosti i profesní znalosti," líčí.

Na druhou stranu. Třeba Nesbøho Přízraku, devátého dílu s detektivem Harry Holem, mnozí čtenáři kritizovali právě až příliš složitou zápletku a proměnu nerudného hrdiny v cosi připomínající Supermana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama