Hodonín plný básníků. Festival Po stranách Moravy nabídl desítky autorů

2. srpna 2016 v 21:40 | liv |  HOLIÁŘ
Rozloučila se s posledním účastníkem a těšila se na relax v plně napuštěné vaně. Zasloužený odpočinek si stěžejní pořadatelka literárního festivalu Po stranách Moravy Jarmila Moosová dopřála po nedělním ukončení pátého ročníku. Třídenní akce, při níž převažovala poezie, přilákala do Hodonína desítky autorů. Z České republiky, Slovenska, ale i Polska a Bulharska.

(Foto: pořadatelé festivalu)


Festival se dotkl Galerie výtvarného umění, lázní nebo zoologické zahrady.

Ačkoliv autoři dostali na akci pozvánky, organizátoři se nebrání zájemcům, kteří se ozvou sami. "Věříme, že se v takovém ,nováčkovi´ skrývá další úžasný člověk, a ono to tak je. Nejspíš jsou nám opravdu nakloněna nebesa. Samozřejmě se stane, že někdo nepřijede. Letos to byli avizovaní Laco Špánik a Jirka Hubáček. Omluvili se vacenovská Vladimíra Klimecká a Zora Šimůnková s Pavlem Kukalem z Prahy, všem udělaly čáru přes rozpočet rodinné důvody," uvedla Jarmila Moosová.

Kromě převažující poezie festival nabídl také prózu a rozličná hudební vystoupení. Když pořadatelka vyprávěla, co si z uplynulého ročníku odnesla, padala slova jako krásný pocit. "Podařilo se nám vytvořit velkou ,rodinu´ blízkých lidí, kteří se nejen k sobě vracejí, ale dále mezi sebou rozvíjejí vztahy pro svoje vlastní projekty. Za všechny například Ars Poetica Neosoliensis v Banské Bystrici, kde se nás už pár na pozvání Mira Kapusty vystřídalo. Letos natolik zaujal svým umem pražský zpěvák alikvotně-intuitivní muziky Karel Richard Marinov, že se chystá série jeho koncertů od Hodonína až po Polsko," pokračovala Jarmila Moosová.

(Foto: pořadatelé festivalu)

Přestože událost nabízela poslech desítek autorů, počet návštěvníků z řad veřejnosti byl téměř nulový. Pořadatelé původně o přílišnou publicitu nestáli, ovšem... "To jsem nepředpokládala, že mi po nedělním obědě v kruhu literárních přátel, co ještě zůstali, jako blesk z čistého nebe naskočí nová myšlenka," líčila organizátorka.

Podle ní je přece jen na škodu, že se informace o konání festivalu více nerozšiřují. "Je to škoda. Jen ať se co nejširší veřejnost seznámí s jejich tvorbou, zaslouží si to. A možná se tak i snáze najde nějaký ten mecenáš umění, který rád podpoří vydání sbírky svému či svým favoritům. Nakonec toto přání stálo už u zrodu mojí první myšlenky pořádat festival. Ale jinak než krůček po krůčku to neumím. Všechno můj svůj čas zrání a následné realizace. A ten právě nadešel," dodala Jarmila Moosová.

Festival se střídavě koná v Hodoníně a na Slovensku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama