FEJETON: Divadelní hra?

6. července 2016 v 20:11 | liv |  AUTORSKÉ TEXTY
Autor následujících řádků by chtěl jednou napsat divadelní hru nebo alespoň vzkaz na ledničku, že se mléko stalo archivním klenotem plným pevných částic. A že je na místě pořídit buď nové, nebo zvesela kousat (záleží, jak daleko je do výplaty).

K obojímu je potřeba odpovídající chuť a dar, protože ani jedno nemůže dělat úplně každý.
Nebo jinak.
Každý se o to může pokusit. Ovšem v některých případech mohou mít obě činnosti stejný výsledek. V tomto bodě zůstává optimističtější nálada jedincům s mdlou obrazotvorností.
K té divadelní hře… Základem je inspirace. Nápad. A pokud možno vlastní. Zkrátka čuch na něco, co odrovná nejtvrdší kritiky, šťouraly i znuděné publikum okupující lavičky na vlakovém nádraží. A něco, co zároveň urve kasu. Tvůrci sice někdy používají slova o touze změnit svět prostřednictvím uměleckého díla, avšak namastit si kapsu taky není k zahození.
Inspirace je ale mnohdy nedostatkovým zbožím a člověk si ji buď musí "vymlátit" z hlavy nebo počkat, až ho do ní trefí sama. Stalo se.
Jen tak. Znenadání. Zčistajasna. Prostě se zjevila neočekávaně jako výběrčí daní, jenž se usmívá a klepe prstem na stůl.
O titul múzy dne (ne, to není ta rubrika ze zadní strany jednoho deníku) se mohou ucházet ženy, které, ač toho řeknou mnoho, to podstatné nikoliv. Zarážející je, že se tak děje přestože nikam nekandidují.
Příběh lze shrnout následovně:
Dvě dámy si povídají, která aviváž je lepší, jestli k řízkům kaši nebo rýži, zda do rajské patří kečup a kde je levnější foukaná. Na scénu přichází dobře stavěný šlachovitý mladý muž (k využití je například autor scénáře) a je jasné, že nastane naprosto klíčová chvíle celého děje. Hudba graduje, tep zrychluje, popcornu ubývá…
On: "Dobrý den."
Ona 1: "Podle mě je ale lepší ten v modré piksle."
Ona2: "Myslíš? A kam jedete na dovolenou?"
On: "Dobrý den."
Ona 1: "Asi na Lužák."
Ona 2: "Na Lužák?"
On: "Dobrý den."
Ona 1: "Jo, dělaj tam dobrý smažák."
Ona 2: "A voda?"
Ona 1: "Mokrá."
Z bystrého dialogu je patrné vytracení mužské postavy, která zamíří do místních novin a zadá inzerát ve znění: "Hledám pedagoga, jenž mě naučí správně vyslovovat pozdrav. Jsem zoufalý. Kvůli vadě mě přehlíží už i prodavačky v samoobsluze."
Už nyní lze prozradit, že hra bude mít tragický konec. Jednoho dne se muž dočká odpovědi, načež ho z blaženého šoku klepne pepka. Jeho oběť ale změní svět, kde se odpověď na pozdrav stane samozřejmou součástí všedních dnů.
Dílu bude zařazené do kategorie Fantasy.
PS: Podobnost s realitou je čistě záměrná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama