Audioknihy. Zábava i napětí, co zcela pohltí

21. dubna 2016 v 22:17 | Lukáš Ivánek |  HOLIÁŘ
V potemnělém pokoji hoří svíčka a až na hlas linoucí se z přehrávače je ticho. Místnost patří posluchači ležícímu na pohovce a příběhu, který stvořil norský spisovatel Jo Nesbo. Hlasem hlavní postavy policisty Harry Holea mluví herec Igor Bareš. Čte Nemesis, čtvrtý díl detektivní série severské spisovatelské hvězdy.V kombinaci s hudbou mezi jednotlivými částmi knihy je vtažení do napínavého děje formalitou.
Audioknihy zažívají rozmach. Lidi se sluchátky, v nichž mají rozmanitá literární díla, je možné pozorovat nejen v dopravních prostředcích. Mnozí s nimi tráví večer, případně za jejich doprovodu pracují nebo řídí auto. "Poprvé jsem se k audioknize dostala na doporučení kolegyně. Teď po nich sahám, když cestuju nebo když chci mít v práci nějakou kulisu. Většinou si je stahuju z internetu. Pouze pár jich mám koupených z webového portálu, odkud mi chodí nabídky na výhodné pořízení," vypráví například Zuzana Dufková ze sousedního Rohatce.
Raději, když čte muž
Na audioknihách ji upoutala možnost mít knihu ihned po ruce, aniž by s sebou tahala tištěnou verzi. Příběhy si nahrává do mobilního telefonu, odkud k ní míří přes sluchátka. "Poslouchám různé žánry. Od detektivek, přes romány až dobrodružná díla. Ráda poslouchám i knihy, které jsou zfilmované. A také jsem zjistila, že se mi víc líbí, když čte muž," pokračuje Zuzana.
Nabitý výběr příběhů nahraných většinou na "cédéčka" mají téměř v každém knihkupectví. Bez problémů je jejich pořízení na řadě internetových stránek. A k dispozici jsou i v hodonínské knihovně. "Ve fondu máme víc než šest set titulů," říká pro Holio ředitelka knihovny Hana Šimonová.
A pokračuje.
"Zájem o audioknihy roste, každý rok přibývají noví čtenáři. Nejedná se pouze o penzisty, ale knihy si půjčují také studenti a lidé v produktivním věku. Velmi oblíbená jsou díla Vlastimila Vondrušky, detektivky od Agathy Christie, ze současných autorů se půjčují díla Dana Browna, román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně, oblibu si získal Spratek od Torey Haydena."
Přelouská za pár hodin
V knihovně jsou zvukové záznamy dlouhodobě, rozmach je však patrný až od roku 2011. "Mají budoucnost a zájem o ně stále poroste," tvrdí ředitelka Šimonová. "Poslouchat můžeme kdekoliv při cestě do práce, ve frontě, při domácí práci nebo při odpočinku, což s klasickou knihou vždycky nelze. Pro některé audiokniha znamená jediný kontakt s literárním dílem. Ale vždycky bude záležet i na kvalitě nahrávky."
Zuzanu Černou z Hodonína zaujala ještě jiná věc. Rychlost. Tvrdí, že některé knihy "přelouská" za pár hodin, což by se jí s papírovou verzí podařilo jen stěží. "Oblíbila jsem si hlavně detektivní příběhy například od Arthura Conana Doyla, kterého poslouchám večer před spaním, nebo například Agathu Christie, jejíchž Deset malých černoušků bylo bravurně natočených," líčí chvíli předtím, než se její pokoj ponoří do nového příběhu.
Psst, nerušit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama